Źródło Marii

Źródło Marii (kaszb. Brzãczka) – to jeden z najpiękniejszych zakatków Kacka. Jest miejscem kultu religijnego  i rekreacji nie tylko mieszkańców Gdyni i dzielnicy, ale i społeczności Trójmiasta  i okolic.

Historia źródła sięga odległych czasów. Po pierwszym rozbiorze w 1772 roku Prusy uzyskały ziemie dzisiejszego województwa pomorskiego, a Gdynia została oddana we władanie namiestnikowi w Mostach. Źródło zwane było Kaiser Quelle, czyli Cesarskim Źródłem. Podpisany 28 czerwca 1919 roku traktat w Wersalu przywracał Polsce 72 kilometrowy pas dostępu do morza.  Ten zakątek powrócił do Polski.

Kapliczka z pomnikiem Najświętszej Marii Panny znajduje się w Wielkim Kacku na terenie Lasów Oliwskich. Według legendy, kapliczka Źródło Marii została postawiona w podziękowaniu Matce Boskiej za domniemany cud, którym miało być nie dopuszczenie do śmierci żadnego z uczestników groźnego wypadku kolejowego, który zdarzył się na budowanej linii Kokoszki - Gdynia.
W 1923 roku powstawała tutaj linia kolejowa. Na budowie często dochodziło do różnych, groźnych wypadków. Któregoś dnia robotnicy umacniali darnią zbocza skarpy. Darń wożono wagonikami od strony Gdańska Osowej. Wokół rosły drzewa, droga była kręta, a widoczność – ograniczona. W pewnym momencie jeden z wagoników oderwał się od reszty składu i zaczął przemieszczać się prosto w stronę robotników, którzy właśnie mieli przerwę obiadową. Odpoczywali przy torach, gdy nagle usłyszeli łoskot i zdążyli uskoczyć przed nadjeżdżającym z dużą prędkością wagonikiem. Robotnicy uznali, że cudowne ocalenie zawdzięczają Najświętszej Marii Pannie i z wdzięczności za uratowanie życia postanowili w okolicy źródełka wybudować kapliczkę z Jej figurą. Tak stanęła w tym miejscu pierwsza rzeźba, która jednak podczas wojny została strącona i rozbita przez Niemców. Podczas okupacji postawiono tam drugą figurkę. Jednak zniszczyli ją Rosjanie, gdy przechodziła tędy linia frontu. Po wojnie w tym miejscu stanęła zatem trzecia figurka, ufundowana przez znany gdyński ród Skwierczów. W latach siedemdziesiątych "ujażmiono" naturalne źródło, budując w tym miejscu ujęcie wodne.

W roku 2006 figura została zmieniona na nową, stylizowaną na pierwszy posąg - dużą i białą.

Tradycje kultu religijnego podtrzymuje i tworzy kolejne pokolenie "kacan" oraz nowych mieszkańców dynamicznie rozwijających się wokól dzielnic.

Tu, u Źródła Marii, tradycja spotyka się z nowoczesnością.